top of page
Historia i pochodzenie chow-chow

Chow Chow należy jednej z najstarszych ras psów, siÄ™ga ponad 5000 lat . Historia rasy jest najciekawszÄ… , najbardziej niesamowitÄ… historiÄ… o psach jakÄ… udaÅ‚o mi siÄ™ usÅ‚yszeć.

 

Uczeni podejrzewajÄ… , że chow chow powstaÅ‚ ze swoistej krzyżówki wymarÅ‚ych już;  maÅ‚ego niedźwiedzia i psowatego w rodzaju lisa. Po przodkach pozostaÅ‚ mu niebieski jÄ™zyk i inna niż u psów liczba zÄ™bów.

Pierwsze wzmianki o rasie pojawiÅ‚y siÄ™ w XI w p.n.e. W czasie panowania dynastii Han wykonano wiele figurek glinianych oraz malowideÅ‚ przedstawiajÄ…cych tÄ™ rasÄ™. Cesarz chiÅ„ski T"ang [VII w p.n.e] posiadaÅ‚ w swoim paÅ‚acu 2000 chowów, które wykorzystywaÅ‚ podczas polowaÅ„. Jest to rasa chiÅ„ska, do Chin trafiÅ‚a z Tybetu , Mongolii lub Mandżurii -wg różnych wersji. Ze wzglÄ™du na ich wytrzymaÅ‚ość, siÅ‚Ä™ i odporność , niezwykÅ‚Ä… inteligencjÄ™ , samodzielność niezależność i upór byÅ‚y wykorzystywane w każdej dziedzinie ludzkiego życia.  ZimÄ… w póÅ‚nocnych Chinach , Tybecie można je byÅ‚o spotkać jako psy zaprzÄ™gowe, byÅ‚y zjadane i uznane za Å›wiÄ™te, używane do polowaÅ„ , w zwykÅ‚ych domach do stróżowania , pilnowana stad , Å‚adunków na statkach, byÅ‚y też na dworach cesarzy. W swej historii byÅ‚y symbolem  wÅ‚adzy , Å›wiÄ™toÅ›ci, jedzenia oraz nienawiÅ›ci    ….

 

Czystość i wyjÄ…tkowość rasyW VIII wieku, w górskich regionach Mongolii i Tybetu, buddyÅ›ci ostrożnie obchodzili siÄ™ z czystoÅ›ciÄ… rasy tego psa. UważajÄ…c jÄ… za Å›wiÄ™tÄ… Å›ciÅ›le pilnowali „czystoÅ›ci rasy”- aby psy nie krzyżowaÅ‚y siÄ™ z psami innych gatunków. W celu unikniÄ™cia chowu wsobnego, krzyżowali psy  pomiÄ™dzy klasztorami,  niektóre psy jechaÅ‚y  w tym celu ponad tysiÄ…c mil. NiewÄ…tpliwie wÅ‚aÅ›nie buddyjskim mnichom zawdziÄ™czamy specyficzny „styl” wyglÄ…d i charakter psa. Rasa skÅ‚ada siÄ™ bowiem z 1/3 psa o jest psem , 1/3 kota bo zachowuje siÄ™ i mruczy jak kot  i 1/3 czÅ‚owieka ze wzglÄ™du na zrozumienie i pojmowanie Å›wiata.

 

Za czasów chiÅ„skiej rewolucji w swojej ojczyźnie nieomal wyginęły. ZaÅ‚amanie hodowli miaÅ‚o miejsce w latach siedemdziesiÄ…tych XX wieku, w czasach chiÅ„skiej rewolucji, kiedy chow-chow byÅ‚ tÄ™piony jako „pies cesarski”, faworyt mandarynów. Odrodzona zostaÅ‚a z garstki ocalonych na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych
Dziś nadal w Kantonie uważane są za zwierzęta rzeźne z uwagi na smaczne mięso.

​

W XVIII wieku trafił chow-chow na Wyspy Brytyjskie, od tego czasu datuje się początek hodowli chowa poza jego ojczyzną.
Do Polski pierwszy chow-chow trafił w latach 20tych a jego hodowla rozpoczęła się dopiero po II wojnie światowej.
 
 Legenda o chow-chow –czyli dlaczego chow ma niebieski jÄ™zyk?
Chow-chow byÅ‚ hodowany przez mnichów, od poczÄ…tku psy byÅ‚y otoczone czciÄ… i cieszyÅ‚y siÄ™ szczególnymi wzglÄ™dami. Legenda opowiada , że na poczÄ…tku stworzenia Å›wiata, gdy gwiazdy zajmowaÅ‚y swoje miejsce na firmamencie, pewnemu psu pozwolono polizać skrawek nieba, który spadÅ‚ na ziemiÄ™. To byÅ‚ chow i odtÄ…d CHOW-CHOW majÄ… niebieski jÄ™zyk. Inna wersja legendy mówi, że gdy pilnowaÅ‚ Å›wiÄ…tynii bogowie w zamian za swoje oddanie pozwolili mu polizać nieba.               Mnisi wierzyli że chow chow szczekaniem odgania zÅ‚e duchy, dlatego ich gÅ‚ównym zadaniem byÅ‚o pilnowanie  Å›wiÄ…tyÅ„.

Nazwa Chow-chow
Pochodzenie sÅ‚owa chow chow do dzisiaj pozostaÅ‚o niejasne. ChiÅ„czycy nazywali te psy wonk, lang kou (pies wilczy), hsiung kou (pies miÅ›), lecz także hek she (czarny jÄ™zyk). W Europie poczÄ…tkowo rasa byÅ‚a nazywana mongolskim psem bojowym, nazywano je "chiÅ„ski jadalny pies" ('Chinese Edible Dog') lub "zagraniczny pies" ('Foreign Dog' ). Nazwa chow-chow pochodzi prawdopodobnie od sÅ‚owa "chao" które znaczy  "duży, pierwotny, niezwykÅ‚y pies o dużej sile". Prawdopodobnie też chow-chow oznacza mniam- mniam w dialekcie chiÅ„skim , ponieważ psy uchodziÅ‚y za rarytas- delikates a ich futro przeznaczone do wyrobu odzieży.
NazwÄ™  Chow-chow nadano mu w europie, prawdopodobnie dlatego że  psy peÅ‚niÅ‚y role stróżów Å‚adunków na statkach przywożących egzotyczne towary do europy, Å‚adunki nazywano nazywaÅ‚y siÄ™ chow-chow stÄ…d pochodzi nazwa rasy, lub nazwano Å‚adunki od nazwy psa –tego nie wiemy.

Chow Chow powstanie wzorca rasy
W XVII wieku Chow Chowy pokazywane były w ogrodach zoologicznych gdzie wzbudzały nie małą sensację .
W 1880 roku M. W. Taunton (znany kynolog) przywiózÅ‚ z Chin jednego psa tej rasy i wystawiÅ‚ go na Kennel Club Show w wielkiej Brytanii . ByÅ‚a to suka Chinese Puzzle. W roku 1881 wystawiono „chiÅ„skiego psa” imieniem Wang, wÅ‚asność Jego Królewskiej wysokoÅ›ci KsiÄ™cia Walii. Wang byÅ‚ ciemnorudym dÅ‚ugowÅ‚osym chow chow,a jeÅ›li można dać wiarÄ™ ówczesnym sprawozdaniom sÄ™dziowskim, byÅ‚ on bardzo typowym psem doskonaÅ‚ej jakoÅ›ci. (…)Rasa zostaÅ‚a opisana dopiero w 1903 roku przez American Kennel Club , do stworzenia wzorca posÅ‚użyÅ‚ rudy dÅ‚ugowÅ‚osy pies, późniejszy sÅ‚awny Premier Champion Chow VIII. Przez bardzo dÅ‚ugi czas niezliczona liczba ekspertów opisywaÅ‚a go jako jako absolutnie najdoskonalszego chow chow wszech czasów. Nawet jeÅ›li w tych hymnach pochwalnych pobrzmiewa nutka nostalgii, to pewne jest, że ów Chow VIII w ciÄ…gu caÅ‚ej swojej dÅ‚ugiej kariery wystawowej, rzadko pokonywany byÅ‚ przez konkurentów. Musimy uÅ›wiadomić sobie, że na jednej wystawie zjawiaÅ‚o siÄ™ wtedy nawet 50 chow chow, jego zwyciÄ™stwa byÅ‚y wiÄ™c niemaÅ‚ym dowodem na to, że byÅ‚ to pies wysokiej klasy”.
ArtykuÅ‚ pochodzi  z "Encyklopedii Psów Rasowych" Hansa Räbera, wyd.Warszawa 1999

Więcej na temat historii rasy można przeczytać na stronie https://chowtales.com/chow-history-overview/

Kolor Chow-chow
Ciekawostka jest to, ze psy tej rasy zawsze są w określonym kolorze - nigdy łaciate a kolor sierści ma ponoć wpływ na ich charakter: Chow Chow rudy - najbardziej uparty, niebieski - ugodowy, czarny - ma mniej rezerwy do obcych, kremowy - bardzo uczuciowy, wrażliwy".

Rasa ta kiedyÅ› byÅ‚a używana do polowaÅ„ na wilki, gdyż chow-chowy majÄ… dÅ‚ugÄ… sierść (okoÅ‚o 10 cm), grubÄ… skórÄ™ (okoÅ‚o 3-4 mm) oraz cechuje je duża zawziÄ™tość.

MiÅ‚oÅ›nicy rasy sÄ… jej zwykle wierni. Chow-chow jest jak narkotyk , kto raz kupiÅ‚ chow chow, zakocha siÄ™ w nim na zawsze. Wielu sÅ‚awnych ludzi chlubiÅ‚o siÄ™ posiadaniem psa tej rasy. Byli to min. królowa Wiktoria oraz pisarz JarosÅ‚aw Iwaszkiewicz i Ja .
Nie sposób przejść obok nich obojÄ™tnie

 

Z Domu oraz od hodowców
  • To pies o wyjÄ…tkowym i spokojnym charakterze. Obcym ludziom czÄ™sto wydaje siÄ™ autystyczny ponieważ majÄ… wrażenie, że pies ich nie widzi.

  • Nie majÄ… żadnych tendencji do niszczenia czegokolwiek. Nie gryzÄ… butów, mebli, dywanów. Nie skaczÄ… na meble  PrzebywajÄ…c w domu najczęściej po prostu Å›pi.

  • Chowy to bardzo uparte stworzenia. Jak już siÄ™ na coÅ› uprÄ… to nie ma zmiÅ‚uj .  SÄ… bardzo pamiÄ™tliwe w tym co robiÄ… oraz w tym czego im nie wolno a czego bardzo chcÄ….

  • Chow chowy to niezwykle czyste psy. Pomimo, iż Riko byÅ‚ kÄ…pany dwa razy to nie Å›mierdzi :D Futro miÅ›ka ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci samoczyszczÄ…ce. Misiek kÅ‚adzie siÄ™ spać po zabawie z innymi psami, wstaje rano a na ziemi wokóÅ‚ niego znajduje siÄ™ masa piasku/kurzu/brudu. Wystarczy zamieść i gotowe! Na spacerach zachowuje siÄ™ jak wyżej wspomniana hrabina. Omija wszystkie kaÅ‚uże, na mokrÄ… trawÄ™ nie wejdzie a w deszcz nie chce wyjść na spacer, bo siÄ™ przecież może ubrudzić.

  • Chowy majÄ… silny instynkt stróżowania. Każdy chow nawet jeÅ›li ucina sobie drzemkÄ™ to caÅ‚y czas pracuje w trybie czuwania.

  • Szczerze mówiÄ…c, wiÄ™kszość nowych wÅ‚aÅ›cicieli jest pozytywnie zaskoczona pielÄ™gnacjÄ… sierÅ›ci. Byli  przekonani, że bÄ™dzie mi ona zajmować dużo wiÄ™cej czasu i bÄ™dzie bardziej uciążliwa. Dobrze wychowany chow bardzo lubi siÄ™ czesać .

  • Chowki czÄ™sto sÄ… nieakceptowane przez inne psy. Wiąże siÄ™ to z innym zapachem (chow nie pachnie psem) oraz naturalnÄ… dumÄ… i napuszonym futrem, innym czworonogom niestety wydaje siÄ™, że chow jest najeżony i prowokuje. Chowki zazwyczaj ignorujÄ… inne psy, nawet jeÅ›li sÄ… natarczywe. SÄ… bardzo cierpliwe. TolerujÄ… koty a szczególnÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… darzÄ… wiewiórki, dziÄ™ki czemu wÅ‚aÅ›ciciele nabierajÄ… z nimi kondycji w parku.

bottom of page